Opieka nad osobą z demencją – poradnik dla opiekuna

Opieka nad osobą z demencją – poradnik dla opiekuna

Demencja jest chorobą atakującą układ nerwowy. Powoduje ona m.in. utratę pamięci oraz kłopoty z myśleniem. Często osoba chora na demencję ma zmienny nastrój oraz zaburzenia percepcji. Na początku zmiany te są niewielkie, lecz z czasem się pogłębiają, powodując konieczność zorganizowania opieki osobie chorej na demencję.

Jak zrozumieć osobę chorą na demencję?

Rozpoznanie demencji może mocno oddziaływać na seniora na wiele sposobów. Zmiany zachodzą często w sferze emocjonalnej, społecznej oraz psychicznej. Codziennie funkcjonowanie jest trudne, ponieważ często osoby chore na demencję zapominają o wielu rzeczach. Osobie chorej bardzo trudno zrozumieć, że choruje, dlatego potrzebne są rozmowy z opiekunem. Osoby dotknięte demencją często mają trudności z utrzymywaniem relacji, dlatego ważne jest, aby czuły one wsparcie od rodziny i przyjaciół.

Jak tworzyć przyjemne środowisko dla osób z demencją?

Osoby z demencją można wspierać na wiele sposobów na przykład poprzez tworzenie przyjaznego środowiska. Życzliwa atmosfera pomimo choroby promuje ich niezależność i wzmacnia relacje pacjent-opiekun. Decydując się na taką opiekę nad osobą starszą (na przykład rodzicem), trzeba pamiętać, że osoba chora może mieć problem z postrzeganiem rzeczywistości. Zła ocena odległości od białej ściany może spowodować wypadek. Dlatego warto ułatwić osobom chorym funkcjonowanie poprzez wystawiania przedmiotów codziennego użytku na wierzch, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Na rynku można zakupić sprzęty adaptacyjne, które pomagają osobom mającym problemy z równowagą, mobilnością i wzrokiem. Pomocne mogą okazać się antypoślizgowe dywaniki, które świetnie spełniają swoją funkcję w łazience i pod prysznicem. Oprócz przedmiotów dobrze jest trzymać odzież na wierzchu, aby taka osoba nie wyszła na zewnątrz bez ubioru. W ostatecznym stadium może dochodzić do mimowolnego oddawania moczu i kału. W takim momencie dobrze zakupić śpiochy dla dorosłych zawierające zamek z tyłu oraz krótkie rękawki i nogawki.

Aktywność dla osób chorych na demencję

Demencja z czasem obniża motorykę osoby chorej, co może powodować zniechęcenie jej do aktywności. Zadaniem opiekuna jest aktywacja pacjenta poprzez zajęcia pozwalające utrzymać zdolności fizyczne na dobrym poziomie. Aktywności fizyczne powinny zostać wybrane na podstawie preferencji pacjenta. Jeśli osoba z demencją przed chorobą lubiła rysować, niech odda się swojemu hobby. Spacery lub inne aktywności mogą być świetnym sposobem do komunikacji i dzielenia się doświadczeniami.