Opieka nad chorym z Alzheimerem – o czym warto pamiętać?

Opieka nad chorym z Alzheimerem – o czym warto pamiętać?

Na członków rodziny i prawnych opiekunów osoby chorej na Alzheimera czeka szereg wyzwań i konieczność podejmowania trudnych decyzji. W trakcie walki z chorobą najlepszym lekarstwem dla chorego jest wsparcie i cierpliwość, które zmieniają się na późniejsze doświadczenie. Poniżej prezentujemy aspekty, o których warto pamiętać przy opiece nad chorym na Alzheimera.

Rozplanowany plan dnia

Opiekując się chorym na Alzheimera, trzeba pamiętać o rozplanowanym planie dnia. Badania pokazują, że chorzy funkcjonujący na podstawie konkretnego harmonogramu dnia są bardziej spokojni. W praktyce najlepiej podawać posiłki o tych samych porach i wypełnić dzień obowiązkami. Nie można także zapominać o części rekreacyjnej na przykład w postaci wyjścia na spacer, przeglądania fotografii czy wspólnego oglądania filmów i seriali. Regularny plan dnia sprawi, że osoba chora będzie zmobilizowana do działania na przykład, zakładając śpiochy dla dorosłych z uśmiechem na twarz do spania. Biorąc pod uwagę specyfikę choroby i objawów u chorego, działanie według konkretnych godzin ułatwia funkcjonowanie zarówno opiekunom, jak i choremu.

Problemy ze snem

W wielu przypadkach Alzheimer wywołuje zaburzenia snu, który rozregulowuje harmonogram dnia nie tylko choremu, lecz także opiekunom. Zazwyczaj wtedy osoba chora śpi w dzień, natomiast wykazuje ona szczególną aktywność w nocy. W takiej sytuacji trzeba zmodyfikować plan dnia chorego poprzez zwiększenie zakresu obowiązków oraz aktywności edukacyjnej i rozrywkowej. Jeżeli dodane aktywności i obowiązki nie okażą się skuteczne, wtedy należy zgłosić się do specjalisty. Wywiad medyczny między lekarzem a chorym pozwoli określić przyczyny a w razie konieczności zastosować leczenie farmakologiczne. Opieka nad chorym z Alzheimerem trzeba pamiętać o działaniu kompleksowym, tak aby aktywność chorego przejawiała się wyłącznie w dzień. Naukowcy badający przyczyny Alzheimera wskazują, że zaangażowanie chorego w życie rodzinne pozwoli zwiększyć u niego samodzielność.

Środowisko mieszkalne u chorego na Alzheimera

Funkcjonowanie osoby chorego na Alzheimera może się odbywać wyłącznie w przyjaznych i bezpiecznych warunkach. Z tego względu trzeba pamiętać o odpowiednim urządzeniu mieszkania, tak aby było ono niezwykle funkcjonalne z uwagi postępującą chorobę, powodującą coraz większą utratę pamięci i sprawności fizycznej. Na dalszych etapach choroby przydadzą się poprzyczepiane podpisy tłumaczeń pomieszczeń, sprzętów czy zdjęć. Jest to przydatne przy specyficznych przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniach gospodarczych np. drabina, czy garderobie tj. kosmetyki, manekiny męskie i damskie czy wieszak. Adaptacja środowiska mieszkalnego pod osobę, chorującą na Alzheimera pozwoli jej przyzwyczaić się do zmian i ich końcowej akceptacji.